Gyakorló ápoló
Egészségügy ágazat képzése, amely érettségi és technikusi szintű szakképzettség megszerzésével zárul. Tevékenysége során alapápolást, gondozást végez, illetve asszisztensi feladatokat lát el. Egyénre szabott segítséget nyújt a betegnek és családjának a mozgásban, a pihenésben, a táplálkozásban, a személyi higiénében, a kiválasztási funkciók, illetve a megfelelő testhőmérséklet megtartásában és az oxigénszükséglet biztosításában. Biztonságos ápolási környezetet teremt, az előírásoknak megfelelően kezeli a gyógyszereket, fertőző anyagokat, a mozgást és az ápolást segítő eszközöket, anyagokat, textíliákat, kötszereket, műszereket. Eszközöket készít elő a különböző eszközös és laboratóriumi vizsgálatokhoz, diagnosztikus és terápiás beavatkozásokhoz, kivitelezésükben segítséget nyújt az egészségügyi team tagjainak.
A gyakorló ápoló szakma ajánlott minden fiatal számára, aki jó verbális képességgel rendelkezik, könnyen teremt kapcsolatot, fontos számára a mások iránti felelősségvállalás és segítségnyújtás, emellett jó manualitással rendelkezik.
KOMPETENCIAELVÁRÁS
Precizitás, állóképesség, jó szervezőkészség, gyors döntésképesség, konfliktusmegoldó készség, információgyűjtés, gyakorlatias feladatértelmezés, rendszerező képesség, hatékony problémaelemzés és problémamegoldás, hibaelhárítás, intenzív munkavégzés, manualitás.
A SZAKKÉPZETTSÉGGEL RENDELKEZŐ
- ápolást, gondozást végez, asszisztensi feladatokat lát el;
- alapápolási tevékenységet végez a szükségleteknek és életkornak megfelelően;
- vizsgálatoknál, beavatkozásoknál előkészít és segédkezik;
- a beteg állapotváltozását észleli, nyomon követi és szükség esetén beavatkozik;
- képes egyes ápolói beavatkozások önálló elvégzésére pl.: injekciózás, vérvétel, EKG készítés.
ISKOLASPECIFIKUS INFORMÁCIÓK A KÉPZÉSHEZ
RÉSZLETES SZAKMAI TÁJÉKOZTATÓ (készült a szakma Képzési- és kimeneti követelménye alapján)
GYAKORLÓ ÁPOLÓ
5 0913 03 04
A szakma keretében ellátható legjellemzőbb tevékenység, valamint a munkaterület leírása: A gyakorló ápoló az ápolói munkacsoport tagja. A képzés célja, a fekvő és járó beteg ellátásban tevékenykedő olyan szakember képzése, aki felismeri a beteg szükségletei szerinti igényeit, és képes azt annak fontossági sorrendjének megfelelően kielégíteni.
Tevékenysége során alapápolási és asszisztensi feladatokat lát el, felismeri a megváltozott fiziológiai szükségletekkel rendelkező állapotokat és segíti a különböző életkorú beteg embert fiziológiás és magasabb rendű szükségletei kielégítésében.
Eszközöket készít elő a különböző eszközös és laboratóriumi vizsgálatokhoz, diagnosztikus és terápiás beavatkozásokhoz, kivitelezésükben segítséget nyújt az egészségügyi team tagjainak.
Biztonságos ápolási környezetet teremt, előírás szerűen kezeli a fertőző anyagokat, eszközöket.
Megfigyeli, értelmezi, dokumentálja a beteg tüneteit, jelzi a fiziológiástól eltérőket, felismeri az életet veszélyeztető paramétereket. Szükség esetén megkezdi az újraélesztést.
Munkáját a magasabb hatáskörű ápoló irányításával, az ápoló team tagjaként végzi.
Sürgős és fenyegető esetet észlel, beavatkozik, asszisztál, fájdalmat felismer, mér és beavatkozik az utasításnak megfelelően
Megfelelően kommunikál a beteggel, a hozzátartozókkal, valamint az ellátó team tagjaival
A szakképzésbe történő belépés feltételei
Iskolai előképzettség:
Alapfokú iskolai végzettség 5 éves képzés esetén
Érettségi vizsga 2 éves képzés esetén
Alkalmassági követelmények:
Foglalkozásegészségügyi alkalmassági vizsgálat: Az egészségügyi tevékenység végzéséhez szükséges egészségi alkalmasság vizsgálat elvégzése, a 40/2004. (IV.26.) ESZCSM rendeletben foglaltak szerint (az egészségügyi tevékenységre való alkalmasságot kizáró korlátozások figyelembevételével) A munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet 4. §. (3) a pontjában meghatározott szakmai alkalmassági vizsgálat.
Pályaalkalmassági vizsgálat: Szükséges
Pszichikai alkalmassági vizsgálat: pszichés egyensúly megléte, devianciák hiánya, intellektuális képességek megléte, figyelmi képességek megfelelősége, személyiségi sajátosságok megfelelősége, pályamotiváció megfelelősége.
Egybefüggő szakmai gyakorlat időtartama:
Technikumi oktatásban: 440 óra,
Érettségire épülő oktatásban: 160 óra
Az ágazati alapvizsgára bocsátás feltétele:
Az első 2 év teljesítése. Érettségire épülő képzés esetén az első fél év teljesítése.
A duális szakképzés keretében szervezett Általános ápoló képzés megfelel az Európai Parlament és a Tanács 2005/36/EK irányelvében megfogalmazott követelményeknek.
A szakmával kapcsolatos további információkat a szakma Képzési és Kimeneti Követelménye
tartalmazza:
https://api.ikk.hu/storage/uploads/files/kkk_egeszsegugy_gyakorlo_apolo_2020pdf1599125955189.pdf